ANTALYA VALİSİ HULUSİ ŞAHİN YÖRÜK ÇADIRLARINA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Antalya Valisi Hulusi Şahin; Belediye Başkanımız Mesut Avcıoğlu, Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, Antalya İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, Kumluca İlçe Müftüsü Bedir Aydın, ilçe protokolü ve sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte Yörük kültürünü tüm güzellikleriyle yansıtan Yörük Çadırlarını ziyaret ederek Kumlucalı Yörüklerle keyifli sohbetler gerçekleştirdi.

 

Yörüklük Kültürünün Tanıtıldığı Yörük Çadırları Yoğun İlgi Görüyor

25.Geleneksel Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında kurulan Yörük Çadırlarında Kumluca’nın yerel kültürü olan Yörüklük gelenek ve görenekleri, Kumlucalı Yörükler tarafından tanıtılmaya devam ediliyor.

Yörük Çadırlarında yapılan birbirinden güzel etkinliklerle, Kumluca’nın çok önemli bir kültür mirası olan Yörüklük geleneği gelecek nesillere aktarılıyor. Mahalle çadırlarında geleneksel yemek ikramlarının yanı sıra Kumluca’ya özgü geleneksel oyunlar coşkulu bir şekilde Kumlucalılar tarafından oynanıyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, Kumluca’nın kadim kültürü olan Yörüklük ve geleneği ve göreneklerini yerinde yaşıyorlar.

 

Yörüklük Kültürümüzü Gelecek Nesillerimize Aktarıyoruz

Yörüklük geleneğinin tanıtılmasına ve gelecek nesillere aktarılması konusuna çok önem veren ve titiz çalışmalar gerçekleştiren Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu: ‘’Burada hep birlikte Yörüklük kültürümüzü gelecek nesillerimize aktarıyoruz. Hep birlikteyiz. Kumluca’mız için çok güzel bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Tüm Kumlucalı Yörüklerimizle birlikte, Yörük kültürümüze ait yaşayış tarzımızı, yemeklerimizi, gelenek ve göreneklerimizi misafirlerimize ve çocuklarımıza yaşatabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.’’ dedi.