Alo Belediye - 0242 887 27 00
Arama Yap

OLYMPOS'A BEKLENEN PLAN GELDİ.

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı turizm merkezi Olympos'a ait Koruma Amaçlı İmar Planı Kumluca Belediyesinde Askıya Çıkartıldı.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Olympos'ta çarpık yapılaşmanın önüne geçmek inşaat artışını engellemek amacıyla Olympos Koruma Amaçlı İmar Planının Bakanlık tarafından onaylandığını, Kumluca Belediyesi tarafından askıya çıkarıldığını açıkladı. Başkan Köleoğlu; "Olympos Koruma Amaçlı İmar Planında, planlama süreci , Antalya Valiliği(İl Özel İdaresi) tarafından başlatılmış olup 6360 Sayılı Kanun gereği Antalya Büyükşehir Belediyesinin takibine geçmiştir.

Plan yapılan kısım ile ilgili JEORADAR görüntü haritaları yapılmış olup herhangi bir dokuya rastlanılmamıştır. Bölgenin tüm tarihi dokuları, doğası göz önünde bulundurularak Kültür ve Turizm Bakanlığının onayı ile ll. Dereceden lll. Dereceye düşürülerek planlanmıştır.

Buradaki amaç daha önceden var olan ve halen yapılmakta olan çarpık yapılaşmanın önüne geçmektir, inşaat artışını engellemektir. Mevcut yapılaşma parsellere oranı %70-80 bandında iken planlama ile bu oran %30 a düşürülerek yeşil doğanın korunması hedeflenmiştir.

Planlanmış bölge lll. Derece Arkeolojik Sit alanında kalmakta olup Tarihi Olympos Antik Kentini etkilememektedir. Kıyı bandında ve deniz kenarında herhangi bir planlama yapılmamıştır. Ayrıca planlanan alan şahsi mülkiyetleri içermekte olup Devletin hüküm ve tasarrufu altında kalan yerlere dokunulmamıştır. Olympos Antik Kenti Kazı Başkanlığının desteği ve önerileri de dikkate alınmıştır. Planlama yapılması, Olympos'un değerinin ortaya çıkartılması ve kenti bekleyen muhtemel tehlikeler için gerekli olduğu düşünülmüştür. Doğayla uyumlu ahşap tarzı yapılar ile kontrollü turizmin gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

Bu amaçla yapılan Olympos Koruma Amaçlı İmar Planını 07.05.2020 yani dün tarihi itibariyle Belediyemizce askıya çıkartılmıştır." Açıklamasını yaptı.

Plan yapılan kısım ile ilgiliPlan yapılan kısım ile ilgili

Olympos’a Beklenen Plan Geldi. Olympos’a Beklenen Plan Geldi. Olympos’a Beklenen Plan Geldi. Olympos’a Beklenen Plan Geldi. Olympos’a Beklenen Plan Geldi. Olympos’a Beklenen Plan Geldi.
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
MUSTAFA KÖLEOĞLU MUSTAFA KÖLEOĞLU
© 2019 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea