Alo Belediye - 0242 887 27 00
Arama Yap

KUMLUCA GÜREŞLERİ FİNALİ

TÜRKİYE’NİN DÖRT GÜREŞİNDEN BİRİ OLAN KUMLUCA GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU.

Kumluca’da bu yıl 20’ncisi düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Yağlı Güreşlerde, Ali Gürbüz başpehlivan oldu.

Kumluca Belediyesi tarafından 20’cisi gerçekleştirilen geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve üç gün süren yağlı güreşler başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erdi.

1100 GÜREŞÇİ KATILDI

20. Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında Karatepe stadında yapılan yağlı pehlivan güreşlerine 68’si başpehlivan olmak üzere, Türkiye’nin değişik illerinden yaklaşık bin 100 güreşçi katıldı. Türkiye Güreş Federasyonu tarafından geçtiğimiz yıl boylarında birinci olan pehlivanların bir üst boya çıkma hakkı verilen güreşleri, CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Antalya Milletvekilleri Aydın Özer ve Cavit Arı, İyi Parti Antalya Milletvekilleri Feridun Bahşi ve Tuğba Ural Tokal, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, Güreş Yapan Belediyeler Birliği ve Balıkesir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakakaya, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, Seydikemer Beledye Başkanı Yakup Otgöz, Kumluca Cumhuriyet Başsavcı Vekili Osman Belen, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, İyi Parti il Başkanı Ahmet Aydın, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları ve çok sayıda güreş sever vatandaş izledi.

GÜREŞLER ÜÇ GÜN SÜRDÜ

Üç gün süren ve son günü sabah erken saatlerde başlayan güreşler sırasında pehlivanlar zaman zaman sakatlıklar yaşadı. Sahada hazır bekleyen sağlık ekipleri tarafından müdahale edilen güreşçilerden bazıları ambulansla hastaneye kaldırıldı. Özellikle başpehlivanlık güreşlerinde hakem kararlarına itiraz eden güreşlerin itirazları kabul edilmezken, yaşanan gerginlikleri sahaya giren emniyet güçleri yatıştırdı.

KUMLUCALILARIN BAŞINI EĞDİRMEDİK

Güreşlerde konuşan Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, "Kıymetli büyük ailem. Mazbata aldığımız günden itibaren hortum felaketi ile dümdüz olan Karatepe stadımızda meclis üyelerimiz, 41 Mahalle Muhtarımız ve belediye personelimizle incelemelerde bulunduk. 9 günlük bir süreçte Festivali yetiştiremez dediler. Kumlucalıların ve güreşseverlerin başını eğdirmedik. Allah güç versin diyerek, kazmayı vurup çalışmalarımıza başladık. 20. Tarım ve Seracılık Festivali'ne eksiksiz bir şekilde Yörük göçü festivaline ve güreşlerimizle bugün tamamlıyoruz. Kumluca Karatepe stadında 1100 güreşçi kol bağladı. Türkiye'nin dört bir yanından güreş severler Kumluca Karatepe Stadına akın etti.

Kumlucalı büyük ailemin ablalarım, ağabeylerim, kardeşlerimin desteği ile sponsorlarımız muhtarlarımızın gece gündüz uyumadan, biz bu çalışmayı yaparız diyen Kumlucalı büyük ailemle Biz bunu başardık. Kumluca'da şunu gördüm. Kimseyi ötekileştirmeden süreci samimi davranarak, hep beraber başardık" dedi.

 

 

 

KARATEPE STADI YENİLENECEK

Kumluca’da olduğu gibi bu yıl birinci Beydağları şenliğini de yapacaklarını müjdeleyen Başkan Köleoğlu, "Beydağlarında yapacağımız şenlikleri şimdiden hepinizi davet ediyorum.

Kumluca Karatepe Stadını yeni sene bu vakit Kumluca'nın en büyük stadını buraya inşa edeceğiz ve buradan Türkiye'deki bütün güreş severler izleyecek. 12 ay boyunca Güreşçilerin antrenman yapabilecekleri stadyum yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

KUMLUCA BAŞPEHLİVANI ALİ GÜRBÜZ

Güreşlerin yarı final müsabakalarında başpehlivanlardan Ali Gürbüz ve İsmail Koç, Orhan Okulu ve Nedim Güler birbirlerine rakip oldular. Kıran kırana geçen güreşlerin finalindeki ise Ali Gürbüz ve Nedim Güler karşı karşıya geldi. Her iki başpehlivanın da kontrollü bir mücadele ortaya koyduğu müsabakada Ali Gürbüz, rakibini puanlamaya kalmadan kısa sürede yenerek, 20’nci Tarım ve Seracılık Festivali Kumluca Yağlı Güreşlerinin Başpehlivanı oldu.

Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci Nedim Güler, Orhan Okulu ve Serhat İsmail Koç ise üçüncülüğü paylaştı. Güreşlerde başaltında Özkan Yılmaz, Büyük Ortada Erdal Duman, Küçük Orta büyük boyda Necip Al, Küçük Orta Küçük boyda Enes Doğan, Deste Büyük boyda Serdar Yıldırım, Deste Orta boyda Erkan Taş, Deste Küçük boyda Rıza Durmuş, Ayak boyda Serhat Atalay, Tozkoparan boyda Muhammet Biçen, Teşvik-2 boyda Arif Kanar, Teşvik-1 boyda Osman Nuri Çıldan, Minik-2 boyda Salih Can Topcu, Minik-1 boyda Recep Türüz birinci oldu.

Güreşlerde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz ve diğer pehlivanların kupa, madalya ve sponsorlar tarafından hazırlanan hediyeleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Antalya Milletvekilleri Aydın Özer ve Cavit Arı, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Güreşler sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Başpehlivan Ali Gürbüz, Kumluca Güreşlerinde başpehlivan olduğu için çok mutlu olduğunu, bundan sonrada diğer güreşlerde başarılı dereceler elde etmek için çalışacağını söyledi.

ÖZLEDİĞİM KIRKPINAR’I KAVUŞACAĞIM

Ali Gürbüz, “Birinci olmak çok mutluluk verici bir şey. İnşallah bu formumu Kırkpınar’a kadar daha da üstüne koyarak devam ettirmek istiyorum. O çok özlediğim hayal ettiğim kemeri inşallah bu sene kavuşacağım. Onun için elimden gelen herşeyi yapacağım. Bu seyirci hiçbir zaman beni yalnız bırakmadı. İyi günde kötü günde. O yüzden hepsinden Allah Razı Olsun. Sabah gelip hiç yerinden kalkmadan akşama kadar güreş izliyorlar. Onlar bizim velinimetimiz onlar olmasa bizde olmayız” dedi.

GÜREŞ AĞASI NİYAZİ ÇİFTÇİ’NİN OLDU

Kumluca Güreşlerinde yapılan güreş ağalığı ihalesini ise Çiftçi Komisyon adına, 157 bin lira veren Niyazi Çiftçi kazanırken, ağalık koçu ise Kumluca Emniyet Müdürlüğü’ne bağışlandı.

MERT VE YİĞİT GÜREŞTİ

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun ikiz oğulları Mert ve Yiğit Kıspet giyip, güreştiler. Güreş berabere ilan edildi. Minik güreşçilere kupa ve madalyaları Anne ve Babası Nurgül-Mustafa Köleoğlu tarafından verildi.

 

KUMLUCA’NIN TEK BASININA PLAKET

Başkan Köleoğlu, Kumluca’nın tek gazetesi olan Batı Antalya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sinan Çeviren’e Festivale katkılarından dolayı teşekkür ederek, plaket takdim etti,

 

ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN OLDU
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
MUSTAFA KÖLEOĞLU MUSTAFA KÖLEOĞLU
© 2019 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea