Güreşçiler Kumluca’da Kampa Girdi

Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen 19. Tarım ve Seracılık Festivali çerçevesinde gerçekleştirilecek olan yağlı pehlivan güreşleri öncesi pehlivanlar kampa girdi

Bu yıl Kumluca’da 27 – 28 ve 29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yağlı pehlivan Güreşleri öncesi pehlivanlar Kumluca’da kampa girdi. Kumluca Şehir Stadında antrenman yapan pehlivanları ziyaret eden Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Çataltepe, Gençlik Hizmetleri İlçe Spor Müdürü Erol Koca ve 2018 Yılı Kumluca Güreşleri Ağası Metin Özkan pehlivanlara tatlı ikram etti.

Tarım ve Seracılık Festivali Çerçevesinde düzenlenen güreşlerin bu yıl 27 – 28 ve 29 Nisan Tarihlerinde gerçekleştirilecek olduğunu belirten Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya; “19 yıl önce küçükten başlayan Kumluca Güreşleri artık Türkiye’de dört güreşten biri oldu. Güreşlerimizin geçen yıllardan farkı, dereceye giren pehlivanların boy atlayabileceği bir güreş haline dönüştü. Türkiye’nin Dört Tescilli Güreşinden birisi Kumluca Güreşleri oldu. Bunun bu hale gelmesinde, Kumluca’da güreş yapan kardeşlerimizin hakkıyla güreş yapması, cazibe haline getirmesidir. Kumluca pehlivan diyarıdır. Toroslar Yağlı Güreşlerin olmazsa olmazıdır. Bu bölge olmazsa yağlı güreş olmaz. Geçen yıl Kırkpınar ve Kumluca’nın finalistleri Orhan Okulu ve İsmail Balaban, Bir tarafımda Orhan Okulu, bir tarafımda İsmail Balaban var. Bugün bizleri onurlandırdılar. İnşallah 27 – 28 ve 29’un da yapacağımız güreşlerde kol bağlayacaklar. Geçen yıl Kumluca’da Orhan birinci olmuş, İsmail İkinci olmuştu. Kırkpınar’da tam tersi oldu. İsmail birinci, Orhan ikinci oldu.

Şunu net bir şekilde söyleyebilirim, Türkiye’de yağlı güreşe müthiş bir şekilde ilgi oluşmuşsa televizyonlar bunu saatlerce yayınlıyor sa izleyici kitlesi rekor seviyeye ulaşmışsa İsmail ve Orhan’ın gibi güzel pehlivanların olması, artık güreşin şaibesiz bir şekilde yapılıyor olması, rekabetin kıyasıya yapılıyor olması, favorisi olmadan güreşlerde sonuç alınıyor olması, seyirci kitlesi ve yağlı güreşe olan ilgiyi arttırdı. Milli sporumuz olan, milli kimliğimiz olan ve bizi biz yapan yağlı güreşin, genç nesiller tarafından sevilmesini de sağladıkları için ben bu pehlivan kardeşime teşekkür ediyorum. Allah sayılarını arttırsın diyorum. Güreş severlerimizi de 27 – 28 ve 29 Nisan’da yapacağımız güreşlerimize davet ediyorum” dedi.

Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban ise; “Kumluca Güreşlerinden iki hafta önce burada antrenman yapma imkânı buldum. Kumluca Güreşlerini bugünlere getiren Kumluca Belediye Başkanımız Hüsamettin Çetinkaya’ya çok teşekkür ediyorum. Her üzerine koyarak güzel bir organizasyon yaptı. Bu yıl üç güne çıktı. Alt kategorilerde boy atlama getirildi. Bu çok önemli bir şey. Türkiye’de ilk dörde giren bir organizasyon oldu. Başlangıç olarak sezonun en büyük güreşidir.

Kırkpınar’daki kürsülerin hemen hemen aynısını belirleyen bir organizasyon. Geçen Kumluca’da Orhan birinci olmuştu. Ben ikinci olmuştum. Kırkpınar’da da final yapmıştık. Birinci olmak bana nasip oldu. Orhan da ikinci olmuştu. Dediğim gibi Kumluca’da Kırkpınar’ı belirleyen bir organizasyon var. Böyle bir organizasyon yaptığı için Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sabah’ın erken saatlerinden güreşin bitimine kadar bizleri izleyen ve destekleyen seyircimize teşekkür ediyorum. Belediye Başkanlarımıza ve Güreş Ağalarımıza teşekkür ediyorum. Konyaaltı Belediye Başkanımız Muhittin Böceğe de teşekkür ediyorum. Ben 2008 yılından beri Konyaaltı Belediyesinin pehlivanıyım. Biz pehlivanlar olarak elimizden geldiği kadar güzel güreşler yapmaya çalışıyoruz. Seyir zevki yüksek bir sezon olacağına inanıyorum. Benimde hedefim Altın Kemeri kuşanmak. İnşallah bu hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Orhan Okulu da “İnşallah sakatlanmaların az olduğu bir yıl olur. 2017 yılında Kırkpınar’da ikinci oldum. Hedefim bu yıl 2015 yılında olduğu gibi birinci olmak. Sezonun en büyük güreşlerinden biri olan Kumluca Güreşlerine tüm halkımızı bekliyorum. Kıyasıya bir mücadele olacak. Ata sporumuza vermiş olduğu desteklerden dolayı Belediye Başkanımız Hüsamettin Çetinkaya’ya teşekkür ediyorum. Ben Kumluca’nın evladıyım. Ama Döşemealtı Belediyesi adına güreşiyorum. İnşallah 2015 yılında olduğu gibi Kırkpınar’da Altın Kemeri alır hem Kumluca halkına hem de Döşemealtı Belediyemize hediye ederim” dedi. 2018 Yılı Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri Güreş Ağası Metin Özkan ise; “Güreşler ağasız olmaz. Kayseriliyim ama Kumluca’da yaşadığım ve kazandığım için Kumluca’lı oldum. Pehlivanlarımıza ve Türk Güreşine hizmet eden herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Güreşçiler Kumluca’da Kampa Girdi Güreşçiler Kumluca’da Kampa Girdi Güreşçiler Kumluca’da Kampa Girdi Güreşçiler Kumluca’da Kampa Girdi Güreşçiler Kumluca’da Kampa Girdi Güreşçiler Kumluca’da Kampa Girdi
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea