Festival hazırlık toplantısı yapıldı

Kumluca Belediyesi tarafından 20 – 29 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan 19. Tarım ve Seracılık Festivali hazırlık toplantısı yapıldı

Kumluca Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Başkan yardımcıları Ramazan Çataltepe, Mustafa Sungur, Süleyman Falay ve birim müdürleri katıldı. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, festivalin içeriği tartışıldı.

Toplantıda bu yıl On Dokuzuncusu düzenlenecek olan Festival’in üç ana teması olduğu vurgulandı. Yörük Göçü, Bayanlar Günü ve Güreş’in Festival’in olmazsa olmaz etikliklerini oluşturduğu belirtildi. Diğer etkinliklerin bu temaların ekseninde oluştuğu hatırlatıldı. Bu yıl festival programına, İl ve ülke dışında yaşayan Kumluca’lı hemşerilerin buluşturulacağı “Hasret Gecesi” de eklenecek. 

20 Nisan’da başlayacak Festival’in ilk gecesi Tasavvuf gecesi olacak. Ardından İlçeye bağlı mahalle muhtarları tarafından hazırlanan Yörük Obalarının kurulması yer alacak. Yörük Göçü, Bayanlar Günü ve Güreş festivalin çatı programı olacak. 9 gün sürecek olan festivalin içinde, halı saha futbol turnuvasının final karşılaşması, konserler ve yarışmalarda yer alacak.

Festival ile ilgili olarak açıklama yapan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya;” 18 yıldan beri halkımızın coşkuyla gerçekleştirdiği festivalimizin bu yıl 19. sunu gerçekleştireceğiz. Allah’ın izniyle geçen yıllardan daha renkli ve coşkulu bir festival olacağına inanıyorum. Bu yıl festivalimize iki ayrı yenilik getiriyoruz. İnanç esaslarımızda yer alan Sıla – yı Rahim dediğimiz, akrabaların buluşmasını sağlayacağız. Yani İl ve Ülke dışında bulunan hemşerilerimiz için “Hasret Gecesi” düzenleyeceğiz.

İkincisi de Binlerce Kumluca Halkının hiç organize edilmeden gönüllük esası ile kendiliğinden oluşturduğu Yörük Göçü Kortejinde sadeleştirme yapacağız. Traktörün römorkuna üç beş insan bindirmekle Yörük Göçü olmaz. Reklam içeren, bu ve buna benzer görüntüleri ortadan kaldıracağız. Atalarımız Eskiden Yaylaya nasıl göçmüşse aslını bozmadan canlandıracağız. Yörük Göçü Kortejimiz 1 saati geçmeyecek.

Festivalimiz de müzik, eğlence, spor, çeşitli yarışmalar düzenlemek kaydıyla halkın katılımını sağlayacağız. Böylelikle halkımızın sezon yorgunluğunu atabilecekleri, coşkulu bir festival haline getireceğiz. Festivalimize katılacak sanatçılar ve diğer programlar kesinlik kazandıkça medya üzerinden halkımızla paylaşacağız” dedi.    

 

Festival hazırlık toplantısı yapıldı
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea