Şehit Ömer Halisdemir Parkı babasının katılımıyla açıldı

Mavikent Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Şehit Ömer Halisdemir Parkı düzenlenen törenle hizmete açıldı

Şehit Ömer Halisdemir’in Babası Hasan Hüseyin Halisdemir, Kız kardeşi Elif Serin, Eniştesi Süleyman Suat Serin’in de katıldığı törene Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.   

Tören Mavikent Yenice Cami İmam Hatibi İbrahim Güler, tarafından Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri Meryem Sağun ve Hamide Sena Güzel’in şiir okuması ile devam etti. Daha sonra Saygı Duruşu ve istiklal marşı okundu.

Yalı camii İmam Hatibi İskender Akgümüş ve Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Muhammed Enes Mert tarafından şiirler okundu.

Törenin açılış konuşmasını Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya yaptı. Başkan Çetinkaya; “Peygamberimizin torununun ismi Hasan Hüseyin Halisdemir, O asil duruşlu adam. Peygamber torunlarının ismini almış, şehit babası, Peygamberane duruşlu Hasan Hüseyin Halisdemir. Bugün bizim sevincimize ortak olmak üzere taa Niğde’den çıkıp buraya geldi. Önce Hasan Hüseyin Amcaya hoş geldiniz diyorum. Bugün buraya parkımızın açılışı için toplandık. Ama program şehitlerimizi anma programına dönüştü. Öyle olması gerekiyordu. Milletleri millet yapan, milletleri yükselten bir değer vardır. Tarihe baktığınız zaman kahramanlar vardır. Ulubatlı Hasan vardır. Aslında her şeyi kahramanlar yapmaz. Başka askerler vardır. Ama Ulubatlı Hasan sancağı surlara diker. Biraz sonra şehit olacaktır.  Ama sancak surlara dikilir. Atatürk hep Çanakkale örneğini vermiştir. Çanakkale’de 3 – 5 dakika sonra şehit olacağını bile bile askerler, dilinde kuran ve şehadet kelimesiyle korkmadan mücadele edersiniz. 250 Bin şehit verirsiniz, Anadolu’muzun Yurt olmasını sağlayan sonuç alırsınız. Birde 15 Temmuz var. 15 Temmuz bize bir şeye öğretti. İç güçler. Dış Güçler. 15 Temmuz bize bunları öğretti. Biz millet olarak bunları hep yaşamışızdır. Ama bu Millete tarih boyunca bu hainlikleri bastırma basireti vermiştir. Bu millet öyle asil bir millettir.

15 Temmuz da bir şey ortaya çıktı. Dış güçlerin uzantısı hainler, sistemi değiştirmek değil, ülkeyi Suriye’ye dönüştürmek istediler. Ülkenin batması için ne gerekiyorsa o boyutun içindeydiler. Öyle bir kalkışma yaptılar. Ama Anadolu’nun Ömer Halisdemir gibi asil evlatlarını hesap edemediler. Geçmişte yönetimi ele geçirme amaçlı ihtilaller oldu. Yönetimi ele geçirmek değil, ülkeyi parçalayıp, bölüp, dış güçler tarafından işgal ettirilecek boyutta büyük ihanet ettiler. Bu topraklar dualıdır. Bu topraklarda doğurdukları evlatlarının kulaklarına ezan okutarak isimlerini verdiriyor. Cenabı Allah’ın himayesinde asil evlatlar yetiştiriyor.

15 Temmuz’da dış güçler tarafından 40 – 50 yıllık oyun bozuldu. 15 Temmuz ilk defa bize açık bir şekilde dış güçler tarafından oynana oyunların nasıl oynandığını gösterdi. Ama sonuç hayırlı olacak. Bugün buraya güler yüzle, huzur içinde burada birlik ve beraberlik içinde oturabiliyorsak bunu 15 Temmuz’da hainlerin karşısında dimdik duran hayatları feda edebilen şehitlerimize borçluyuz” dedi.

Açılan parkın, Kumluca’nın en güzel parkı olduğunu, Venedik gibi bir yer olacağını bildiren Başkan Çetinkaya; “Bu parkın içinde bir şehitlik yaptık. Bu şehitlikte 250 şehidimizin ismi var. 15 Temmuz’u unutturmayacağız. 15 Temmuz Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisidir. 15 Temmuz’da Yüce Allah bu milleti, al bayrağımızı korudu. Çünkü bu ülkede asil duruşlu insanlar var” dedi.  Açılan Park ile bilgi veren Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya; “Park alanında, meydan, yeni nesil çocuk oyun alanı, açık alan spor aletleri, kafeterya, çay bahçesi, 2 adet çeşme, bay bayan mescit, oto park, oturma alanları, bay bayan wc ve lavabo bulunmaktadır. Park’ta kullanılan aydınlatma elemanları da şehadeti geleceğimize ışık tutan Şehit Ömer Halisdemir’in yaptığı büyük mücadeleyi simgelemek amacıyla özel tasarlandı. Üzerindeki 30 adet ay yıldız, kahramanlarımızın şehadetine sebep olan 30 adet kurşunu, çizgisel ışık sistemi de al bayrağımızın yıldızını simgelemektedir. Aydınlatma direğinin yapısal formu da 30 kurşunla yok edilmek istenen bir millet, 30 kurşuna tek başına direnen bir yiğit temasını işlemektedir. Parkımızın girişinde 15 Temmuz şehitleri anısına hilal ve yıldız figürlü bir anıt bulunmaktadır. Ayrıca park alanımızda mescit, iki ayrı çeşme ve kafeteryamız var. Yapraklı Deresi kenarında yürüme kordonu oluşturduk"

 

 

Hasan Hüseyin Halisdemir; “Ömer Halisdemir’i yaşatan annelerim sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Ömer Halisdemir astsubay olduktan sonra ben bir söz söylemiştim. Oğlum vatanına ihanet edeceksen bu işe gitme dedim. O da bana şöyle dedi. Baba Emanetine ihanettik yapmayacağım. Şükürler olsun emanetini bana iade etti. Şehit olmadan önceki Ramazan Bayramı’nda bana geldi dedi ki, baba sana büyük bir şehadettik vereceğim. Emanetini teslim al dedi. Ona hakkımı helal ediyorum. Bir şey oldu. Annesini götürdü. Onunda cennet mekânı olsun” dedi.

Kaymakam Hakkı uzun ise; “Ahlaksız, imansız zalimler 15 Temmuz akşamı saldırıya geçmişler, gözü dönmüş gözü dönmüş bu şebeke kirli emellerine ulaşmak için eşi benzeri görülmemiş şekilde TBMM yi bombalamışlar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ele geçirmek için halkın üstüne ateş açmışlar. Türk Milletinin teröre karşı en önemli kurumlarından biri olan Emniyet Özel Hareket Daire Başkanlığını füze vurarak onlarca polisimizi şehit etmişlerdir. Boğaz Köprüsünde ve başka yerlerde sivil halkın üzerine gözünü kırpmadan ateş açarak masum ve günahsız insanlarımızı bizim kendi silahlarımızla katletmişlerdir. Darbeye karşı direnişin simgesi haline gelen Ömer Halisdemir Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakal’ın emri ile sonunda şehadet olduğunu bile bile emre itaat etmiş. Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen Darbeci Tuğgeneral Semih Terziyi gözünü kırpmadan öldürerek darbenin engellenmesinde büyük bir rol oynamıştır” dedi.

Tören’den sonra Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun ve Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Şehit Ömer Halisdemir’in Babası Hasan Hüseyin Halisdemir’e üzerinde kendi ve oğlu Ömer Halisdemir’in resmi işlenmiş halı dokuma tablo hediye etti. Kumluca Müftüsü Hacı Kahraman’ın açılış duasından sonra kurdela kesimine geçildi.

 

Şehit Ömer Halisdemir Parkı babasının katılımıyla açıldı Şehit Ömer Halisdemir Parkı babasının katılımıyla açıldı Şehit Ömer Halisdemir Parkı babasının katılımıyla açıldı Şehit Ömer Halisdemir Parkı babasının katılımıyla açıldı
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea