Karaloğlu Devesine Özel Havut Yaptırılacak

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun Kumluca ziyaretinde adına kendi soyadını verdiği yavru deveye Kumluca Belediyesi tarafından özel havut yapılacak

Kumluca İlçesini ziyareti esnasında Kumluca Belediyesi Hayvanat Bahçesinde bulunan Türkiye’de az bulunan ve Antalya Bölgesinde tek olan Buğur Cinsi deveyle yakından ilgilenen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, belediye yetkililerine devenin adını sordu. Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Falay, devenin yaşının daha küçük olduğunu, bu yüzden isim koymadıklarını söyledi. Bölgede deve güreşleri yapıldığını, güreş develerinin genelde sahiplerinin lakabı ve soyadı ile isimlendirildiğini anımsatan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, devenin adının Vali Bey’in soyadını taşımasını bu yüzden Karaloğlu olmasını önerdi.

Vali Münir Karaloğlu; “Bence bir sakıncası yok. Ama bu yavru deve bakımsız olmamalı, iyi bakılmalı ve üstünün çulu değiştirilmelidir. Güreşlerde olduğu gibi güzel bir havut giydirilmelidir” dedi.

Bunun üzerine Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Falay; “Hayvanat Bahçemizde bulunan ve adının Karaloğlu olması kararlaştırılan yavru devemize en güzel bir şekilde özel havut yaptıracağız. Bu deve Buğur Cinsi ve çift hörküçlü ( Sırtındaki tümseğin çift olması) olduğu için ülkemizde az sayıda bulunmaktadır. Antalya’da da tektir” dedi.   

 

HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea