Doğa Harikası Feneri Görmek İçin Zor Anlar Yaşadılar

Her ay ilçenin tarihi ve doğal güzellikleri bulunan alanlara yürüyüş düzenleyen Kumluca Belediyesi Şubat Ayı Gezisini Mavikent Mahallesi Karaöz Mevkii sınırları içinde bulunan Tarihi Gelidonya Fenerine düzenledi.

Yaklaşık Bin 500 kişinin katıldığı Gelidonya Doğa Yürüyüşü sabah saat 09 30 da Cumhuriyet Meydanından başladı. Yürüyüşe katılmak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet meydanına toplandı. Yürüyüş parkuruna hareket etmeden önce Atatürk Büstü önünde fotıoğraf çektiren vatandaşlar minibüslerle Mavikent mahallesi Karaöz Mevkiine gitti. Gelidonya Fenerine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta minibüslerden inen vatandaşlar Gelidonya Fenerine yürüdü. Yolun bir kısmı stabilize bir kısmı ise patikadan oluyordu. Özellikle rampa ve patika olan yürüyüş parkuru yürüyüşçüleri bir hayli yordu. Yorulan ve denizden yaklaşık 220 metre yükseklikte olan Gelidonya Fenerine ulaşmakta zorluk çeken vatandaşlar zaman zaman yol kenarında dinlenmek ve Kumluca Belediyesi tarafından dağıtılan kahvaltılıktan yiyerek enerji depolamak zorunda kaldı. Gelidonya Fenerine ulaştıklarında büyüleyen manzara ile karşılan vatandaşlar yorgunluklarını unutarak eşsiz manzaranın tadını fotoğraf çekerek çıkardılar.

Vatandaşlar Gelidonya Feneri etrafında büyük Türk bayrağı açtı.

Yürüyüş ile ilgili olarak konuşan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya; “Her ay keşif yürüyüşleri adı altında doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Bu ay ki yürüyüşümüzü Kırlangıç Burnu diye geçen Gelidonya Fenerinin bulunduğu bölgeye yaptık. Tamamen doğal ve patika yollardan geçerek yaklaşık Bin 500 vatandaşımızla yaptığımız yürüyüşte yerel halkın söylemiş olduğu Deveci taşlarını ve Doğa Harikası manzarayı görme fırsatımız oldu. Aynı zamanda bu Gelidonya Feneri Likya Yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu bölge Likyalılar açısından önemli bir bölge. Bulunduğumuz bölgenin Güney Kısmında 15 Yüzyıldan kalma Deniz Batıkları karşılaşıyoruz. Eskiden beri bu bölge denizcilik anlamında stratejik bir yer olarak gösteriliyor. Bu yürüyüşler hemşerilerimizin birlik ve beraberliğini pekiştiriyor. Vatandaşlarımız bayrak açıyor. Bayrağı ön plana çıkarıyor. Bayrağın etrafında bir ve beraber olduğumuzu göstermek amacıyla bunu yapıyoruz. Rekor bir katılım oldu. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Yürüyüşe katılan vatandaşlar ise yürüyüşü zor ama çok güzel ve keyifli bulduklarını, Gelidonya Fenerinin doğa harikası olduğunu, ülkemizin gezip görülmesi gerek bir yer olduğunu söylediler.

 

Doğa Harikası Feneri Görmek İçin Zor Anlar Yaşadılar Doğa Harikası Feneri Görmek İçin Zor Anlar Yaşadılar Doğa Harikası Feneri Görmek İçin Zor Anlar Yaşadılar Doğa Harikası Feneri Görmek İçin Zor Anlar Yaşadılar
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea