Kumluca’da Çiftçilere Fide ve Biyoteknik Malzeme Dağıtıldı

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kumluca, Finike, Demre ve kısmen Kaş ilçelerinde meydana gelen hortum afetinden zarar gören çiftçilere yönelik fide ve biyoteknik malzeme yardımı gerçekleştirildi.

Kumluca’ya bağlı Mavikent Mahallesi’nde düğün salonunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen fide ve biyoteknik malzeme dağıtımı töreninde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, milletlerin büyüklüğünü yaşanan felaketlerin ardından birlik ve beraberlik içinde tekrar ayağa kalkabilmelerinin göstereceğini, bu konuda geçmişte de büyük felaketler yaşamış biri olarak Kasım ayında Antalya’nın ilçelerinde yaşanan afetin ardından bir kez daha gördüğünü söyledi.

Devlet olarak afetin hemen ardından milletin yarasını sarmak için gereken tüm çabayı gösterdiklerini ifade eden Karaloğlu, ancak bir ilin valisi olarak yaşanan afetin yaraların sarılmasında tarımın özel sektör paydaşları ve özellikle de fide ve tohum üreticisi firmaları, zor günde çiftçinin tarım çalışanlarının yanında olmalarından ve desteklerinden dolayı canı gönülden kutladığını belirtti.

Vali Karaloğlu şunları söyledi:

“Devlet olarak afetin ardından zarar gören vatandaşlarımıza 10 milyon liranın üstünde bir yardımda bulunduk. Ancak bu yardım hiçbir zaman yaşanan zararın karşılığı değildir. Bu destek çiftçimize bir can suyu, sıkıntısını hafifletmedir. Bundan sonraki süreçte çiftçimizden isteğimiz kesinlikle üretimlerini sigortalatmalarıdır. Bunun dışında bir konuya da buradan değinmeden geçemeyeceğim. Son günlerde bazı medya organlarında maalesef bu kadar zor bir işle uğraşarak, üretim yapan çiftçilerimizin emeğine kast eden haberler yapıldığına şahit oluyoruz. Bu haberlerin hiçbir bilimsel kanıtı yok, bu konuda bilim adamlarımız maalesef çiftçilerimizin emeğine saygısızlık ediyorlar.”

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de devlet olarak yaşanan felaketin ardından vatandaşların yanında olabilmenin, milletin üzüntüsünü anlamanın, sıkıntılara çözüm üretebilmenin önemli olduğunu, bu durumun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünün de en güzel göstergesi olarak gösterdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise yaşanan büyük afetin ardından, birlik ve beraberlik örneği, dayanışmanın, paylaşmanın güzelliklerini yaşamak adına bir arada bulunduklarını, acıların, kayıpların arından bu güzelliklerin yaşanmasına vesile olan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

13 Kasım günü yaşanan afetten 3 bin 222 dekar tarım arazisi ve 220 çiftçinin zarar gördüğünü hatırlatan Türel, “Böyle zamanlarda birlik olmak çok önemlidir. Afetin hemen ardından bölgede yaşayan vatandaşlarımıza, aş ve barınma yardımında bulunduk. Biz büyük bir milletiz, böyle zor günlerde bir araya gelerek gücümüzü ortaya koymamız gerekiyordu, bizde bunu hep birlikte başardık. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak sadece tarımda değil, turizmde, ticarette hayatın her anında insanımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Biz eli nasırlı çiftçilerimizin her bir alın terinin hak ettiği değere ulaşması için uğraşıyoruz. Verdiğimiz desteklerden biri de çiftçilerimize kullandıkları elektriği bedava sağlıyoruz.” diye konuştu.

Düzenlenen törenin ev sahibi olarak söz alan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ise konuşmasında, afet maddi büyüklüğünü gün ağarınca gördüklerini, tek tesellilerinin ise bu kadar büyük bir afette can kaybının olmaması olduğunu söyledi.

“Yaşadığımız afet, bir kez daha bizi biz yapan değerlerimizi ortaya koydu” diyen Çetinkaya, “Afetin hemen ardından devlet, millet, özel sektör bir araya gelerek afetin yaşandığı bölgenin imarı için, zarar çiftçilerimizin yaralarının sarılması adına güzel işler yapıldı. Özellikle fide ve tohum sektörümüz konuya büyük duyarlılık gösterdi. Ben afetten etkilenen vatandaşlarımız adına, devletimizin değerli büyüklerine, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, özel sektör paydaşlarına, teşekkür ediyorum. Allah bir daha bizleri bu gibi afetlerle, bu gibi acılarla sınamasın.” dedi.

Konuşmanın ardından Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından, afetin ardından çiftçilere fide ve tohum yardımında bulunan fide ve tohum firması temsilcilerine teşekkür plaketleri verildi. Törende ayrıca, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Gökçen Özdoğan Enç, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, Finike Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Demre Kaymakamı Murat Uz, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu tarafından, çiftçilere Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan biyoteknik malzeme yardımı yapıldı.   

 

Kumluca'da Çiftçilere Destek Kumluca'da Çiftçilere Destek Kumluca'da Çiftçilere Destek
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea