Biber Fiyatları Konuşuldu

Bey - Kent halinde biber fiyatlarının beklentinin altında olmasından dolayı geniş katılımlı çözüm toplantısı düzenlendi.

İlçeye bağlı Mavikent ve Beykonak Hallerinin birleşik adı olan Bey – Kent Halinde gerçekleştirilen toplantıya Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Antalya Büyükşehir Belediyesi Haller Daire Başkanı Muharrem Kavurgacı, Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KUM -SEK -DER) Başkanı Ahmet Kaya, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durduaş, Mavikent Komisyoncular Derneği Başkanı Faik Öncel, Beykonak Komisyoncular Derneği Başkanı İbrahim Uğur Çakır, Finike Sahilkent Komisyoncular Derneği Başkanı Şükrü Açıkyürek, komisyoncular, tüccarlar ve üreticiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Beykonak Komisyoncular Derneği Başkanı İbrahim Uğur Çakır yaptı. Geçen yıla göre bu yıl biber fiyatlarının düşük olduğunu vurgulayan İbrahim Uğur Çakır, bunun hava sıcaklıklarının yüksek olması gibi bir çok nedenlerinin olduğunu söyledi.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, belediye başkanı olduğu 1999 yılından sonra Kumluca Merkez Toptancı Halinde domates piyasasında Açık Pazar Sistemine geçtiklerini, buna bağlı olarak Kumluca Toptancı Haline çevre ilçelerden domates getirildiğini, bu yüzden Kumluca Domatesi Türkiye de marka haline geldiğini savundu.

Başkan Çetinkaya; “Geçen yıl bu bölgede biber fiyatları tartışılmıyordu. Çünkü biber fiyatları beklediğimiz fiyatlarda satılıyordu. Bu yıl aynı tüccar, aynı komisyoncu, aynı üretici var. Ama biber beklediğimiz fiyatlardan satılmıyor. Yani biberde kriz yaşıyoruz. Gelin bu krizi fırsata çevirelim. Değişim gerçekleştirelim. Değişimin önünde engel olabilirsiniz. Ancak artık biber piyasasındaki sorunlar konuşulmaya başladı. Bu tartışılmaya başlamışsa değişim kaçınılmazdır. Siz engel olabilirsiniz. Ne olur. Değişim birkaç yıl ertelenebilir. Ama sonunda değişim gerçekleşir.

Biz Kumluca Merkez Toptancı Halinde değişimi nasıl gerçekleştirdik. Büyük domates kasalarını daha küçük yani üstte biriken domateslerin alttaki domatesleri ezmediği kaslarla hale getirdik. İyi ürüne iyi ücretler belirlendi. Açık Pazar dediğimiz olay buydu. Gelin aynı sistemi biberde de uygulayalım. Naylon (Plastik)çuvalda hale getirdiğiniz biberler eziliyor. Kalite düşüyor. Raf ömrü düşüyor. Bu yüzden düşük fiyatlarla satılıyor” dedi.

Üreticiler, Mayıs Ayında bir toplamada 100 çuval biber hasat ettiklerini, 100 çuval biberi 500 kasa alır, 500 kasayı depolayacak bir yerlerinin bile olmadığını bu yüzden kasa ile hale biber getiremeyeceklerini belirttiler.

Başkan Çetinkaya ise, tamam kasadan vaz geçtik. Ama kaliteli ürüne yüksek fiyat verildiği sisteme geçelim. Toptancı halimizde biber için bir fiyat belirlensin, ancak kaliteli ürün hasat edenler için fark yazılsın. Bu sisteme varmışınız diye sordu. Üreticiler buna da karşı çıktı.

Başkan Çetinkaya; “Bakın arkadaşlar, hem ürünlerinizin para etmediğinden yakınıyorsunuz. Hem de her öneriye hayır diyorsunuz. O zaman aynı şekilde devam edelim. Ancak şunu unutmayın. Değişim tartışılmaya başlanmıştır. Bu böyle gitmez. Bu sistem mutlaka değişir” dedi.

Toplantı net bir sonuca bağlanmadan sona erdi.

Şahin Köse adındaki bir çiftçi ise Naylon Çuvala konulan biber ’in ezildiğini, kasaya konulması gerektiğini anlatırken heyecanlandı ve çuvaldaki biberleri toplantı yapılan meydana döktü. 

 

Biber Fiyatları Konuşuldu Biber Fiyatları Konuşuldu Biber Fiyatları Konuşuldu
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea