Muhtarlar En İyi Menemeni Yapmak İçin Yarıştı

Beşincisi düzenlenen Domatexpo Fuarında bu yıl ilk defa Mahalle Muhtarları arasında Menemen Yemeği pişirme yarışması yapıldı

Kumluca Toptancı Hali içinde gerçekleştirilen Domatexpo Domates Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarının son gününde Muhtarlar en güzel menemen yemeği pişirmek için ter döktü. 10 Mahalle Muhtarının katıldığı Menemen yemeği pişirme yarışmasında çekişmeli anlar yaşandı. Muhtarlara eşleri de yardım etti. Eşlerin hazırladığı malzemeleri yemeğe dönüştürmek muhtarlar için kolay olmadı. Jüri üyeleri muhtarlara ellerindeki malzemeleri menemen yemeğine dönüştürmek için 15 dakika verdi. Muhtarlar yemek yaparken jüri üyeleri de onları denetledi. 15 dakika sonunda menemen yemeğini pişiren yarışmacı muhtarlar yemeklerini jüri üyelerine ve protokol üyelerine gösterdi. Daha sonra jüri üyeleri muhtarların yaptığı yemekleri tek tek tadarak birinciyi seçmeye çalıştı. Sonunda da İncircik Mahalle Muhtarı Galip Karakuş ve eşi Ümüşen Karakuş  birinci oldu. İkinci ise Merkez Mahalle Muhtarı Serkan Ersoy ve eşi Ebru Ersoy oldu. Üçüncü de Karşıyaka Mahalle Muhtarı Osman Durakoğlu ve eşi Zehra Durakoğlu oldu. Yarışmada Hacıveliler Mahalle Muhtarı yarışma sonuçlarına itiraz etti. İtiraz sonucu muhtarın yaptığı yemek bir daha testten geçti ama sonuç değişmedi. Dereceye giren muhtarlara çeyrek altın ve madalya hediye edildi. Yarışmanın sonunda katılımcılara bulgur ve domatesten yapılan yöreye has Civge yemeği ikram edildi.

Etkinliklere Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Ak Parti Kumluca ilçe Başkanı Arif Yavuzer, daire amirleri. Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya; “5. Domatexpo Fuarı içinde bu yıl ilk defa Menemen Yemeği Pişirme yarışması düzenledik. Hoşluk içinde geçen yarışmayı muhtarlar kendi aralarında yapmak istediler. Menemenin ana maddesi domatestir. Bölgemize has Civge yemeğimizin de ana maddelerinden biri domatestir. Bir bekar yemeği olan Menemen evlerimizde de severek yediğimiz bir yemek türü. Kendi ürettiğimizi gönül rahatlığıyla yiyebiliyoruz mesajını vermek istedik. Bizim birde Civge yemeğimiz var. Bu yemek yöremizde fakirin yemeği olarak bilinir.  Ana maddeleri bulgur ve domatestir. Ama aroması güzel olsun diye nane, fesleğen ve acı biber kullanılır. Ayrıca tereyağı ve zeytinyağı kullanılır. Birde tadı mayhoşu olsun diye olgunlaşmaya yakın yeşil domates kullanılır. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.   

Muhtarlar En İyi Menemeni Yapmak İçin Yarıştı Muhtarlar En İyi Menemeni Yapmak İçin Yarıştı Muhtarlar En İyi Menemeni Yapmak İçin Yarıştı Muhtarlar En İyi Menemeni Yapmak İçin Yarıştı Muhtarlar En İyi Menemeni Yapmak İçin Yarıştı
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea