Kumluca’da Coşkunun Adı Cumhuriyet’ti

Kumluca Kaymakamlığı, Kumluca Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Etkinliklerinin ikinci akşamında önce Fener Alayı düzenlendi, ardından da Cumhuriyet Meydanında yöresel müzik sanatçıları konseriyle eğlence düzenlendi

Kumluca Hükümet Konağı önünden başlayan Fener Alayı Yürüyüşüne Kaymakam Hakkı Uzun, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Ak Parti İlçe Başkanı Arif Yavuzer, CHP Antalya İl Başkan Yardımcısı Mustafa Köleoğlu, CHP İlçe Başkanı Kemal Bilal Öner, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Fener alayında meşaleler yakıldı. Bando Eşliğinde yürüyen ekip halkın coşkulu tezahüratları eşliğinde ilçe turu yaptıktan sonra Cumhuriyet Meydanına geldi. Burada saygı duruşu ve istiklal marşının okumasından sonra Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya konuşma yaptı. Devlet ve Millet ele le verirse Cumhuriyet Bayramı kutlamanın tadı başka olduğunu, bunun örneğini bu akşam Kumluca da yaşadıklarını belirten Başkan Çetinkaya; “Cumhuriyeti kolay kazanmadık. Tabi ki zor bir kazanımdı. Selçuklu ve Osmanlı gibi iki ayrı Cihan İmparatorluğu kurmuşuz. Her şeyin eskidiği gibi bu devletler ömrünü tamamlamıştır. Bu millet bu devletlerin küllerinden yeni bir devlet kurmuştur. Nasıl tohum yeşeriyorsa bu millet Anadolu’da adı Cumhuriyet olan çağdaş ve demokratik bir devlet kurdu. Kazanımlarımıza baktığımızda 94 yılda yeni ve genç Cumhuriyet çok büyük başarı elde etti. Cumhuriyetimizin bu noktaya gelmesinde iki şey var. Birincisi Osmanlının yıkılış döneminde Abdülhamit’in kurduğu çağdaş batılı eğitim yapan içinde Atatürk’ünde bulunduğu subaylar yetiştiren okullardır. Bu milleti bitirdik dediklerinde Atatürk’ün önderliğinde bir devlet kuruldu. Doğru bir tercih yapılarak yönetim şekli Cumhuriyet olarak benimsendi. Millet olarak, demokratik bir Cumhuriyet olarak geliştirerek devam ettiriyoruz. Geliştirmeseydik, yerinde dursaydı, diğer milletler gibi kaybolur giderdi. Bugün Kumluca’da dertte ve sevinçte nasıl bir araya geleceğimizi gösterdik. Bu birliktelik Cumhuriyete güvenebileceğimizin göstergesidir. Ben Cumhuriyetimizin geleceğine güveniyorum. Şu meydandaki herkesin güvendiğine inanıyorum” dedi.

Etkinlikte Batı Antalya Gençlik Platformu Adına Başkan İsa Acar’da kısa bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanının konuşmasından sonra Türkü Derleme Sanatçısı Emre Dayıoğlu konseri yapıldı. Emre Dayıoğlu özellikle Ege ve Akdeniz Yöresi Türküleri derlediği için genellikle Teke ve Ege Yöresi eserleri seslendirdi. Sanatçının okuduğu hareketli türkülere eşlik eden genç ihtiyar herkes oynadı.

Hem fener Alayına hem de meydandaki eğlencelere halkın katılımı beklenilenden fazla olması coşkuyu arttırdı. Cumhuriyet Coşkusunu göstermek için binlerce vatandaşlar çocukları ile birlikte sokağa çıktı. Cumhuriyet Meydanındaki törenler de 84 yaşındaki Ümmühan Acar kurtuluş şiiri okudu.  Kaymakam Hakkı Uzun, Konser ’in sonunda sanatçıya çiçek takdim etti. 

Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyet Coşkusu
HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea