Kumluca güreşlerinde Orhan Okulu 3. Kez başpehlivan oldu

Kumluca'da 18’inci Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında gerçekleştirilen ve iki gün süren yağlı güreşlerde, başpehlivan Orhan Okulu 3. kez başpehlivan oldu

Kumluca ilçesinde bu yıl 18’ncisi düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında gerçekleştirilen yağlı güreşler, hava kararması nedeniyle stadyumun ışıkları altında 12 saatten fazla sürede tamamlanabildi.

Kumluca Karatepe stadında yapılan ve 72’si başpehlivan yaklaşık bin 50 güreşçinin katılığı ve iki gün süren güreşler, sabah erken saatlerde başlamasına rağmen, final müsabakası akşam hava kararıncaya kadar devam etti. Güreşler sırasında pehlivanlar zaman zaman sakatlıklar yaşadı. Sakatlanan pehlivanlara saha içinde müdahale edilirken, zaman zaman da pehlivanlar hakemlerin verdiği kararları beğenmeyerek kısa süreli tartışma yaşadılar. 

Güreşlerde başpehlivanlar ilk tur kuralarını çekerek güreş yaptılar. Başpehlivanlardan Ali Gürbüz ilk tur, Recep Kara ise çeyrek final müsabakalarında sakatlanarak doktor raporuyla güreşleri bırakmak zorunda kaldı.

Güreşlerin finalinde ise Kumluca güreşlerinin geçen yılki birincisi Orhan Okulu, İsmail Balaban ile karşı karşıya geldi. Normal süresinde birbirlerine üstünlük sağlayamayan pehlivanlar puanlama yaptılar. Bu sürede de yenişemeyen pehlivanların güreşinde altın puan uygulamasında Orhan Okulu rakibinden puan alarak Kumluca güreşlerinde üç yıl üst üste başpehlivanlığı kazandı.

Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci İsmail Balaban olurken, üçüncülüğü Nedim Gürel ve Fatih Atlı paylaştı. Güreşlerde başaltında Hüseyin Gümüşalan, Büyük ortada Cengizhan Şimşek, Küçük orta büyük boyda Menderes Saltık, Küçük orta küçük boyda Mehmet Ali Avcı, Deste büyük boyda Durali Keskin, Deste orta boyda Kerem Nuri Can, Deste küçük boyda Serdar Yıldırım, Tozkoparan boyda Mustafa Ali Çıldan, Ayak boyda Aziz Körk, Teşvik-2 boyda G. Yasin Şefik, Teşvik-1 boyda Muhammet Biçen, Minik-2 boyda Muhammet Enes Özcan, Minik-2 boyda Osman Nuri Çıldan birinci oldular.

Başpehlivan Orhan Okulu ve başpehlivanlıkta dereceye giren pehlivanlara, altın kemer ve kupaları Kumluca Kaymakamı Polat Kara, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, AK Parti İlçe Başkanı Arif Yavuzer, Güreş Ağası Metin Özkan ve diğer diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Başpehlivan Orhan Okulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendi memleketi Kumluca'da bir kez daha başpehlivan olmaktan dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi. Aynı şekilde Kırkpınar Güreşlerinde de üç yıl üste üste başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olmak istediğini ifade Okulu, güreşlerin çok güzel geçtiğini belirtti.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, Kumluca güreşlerinin bir marka güreş olduğunu bugün bir kez daha gördüklerini söyledi. Hem seyircinin ilgisi, hem de  güreşçilerin sahadaki mücadelelerinin görülmeye değer olduğunu ifade eden Çetinkaya, “Sabah saat sekizde başlayan güreşlerimiz 12 saatten fazla sürdü ve hala devam ediyoruz. Bu kadar üzün süreli bir güreş Türkiye’de bir başka yerde yok. Bu pehlivanların güreşlere verdiği emeği, seyircinin güreşlere ilgisini gösteriyor. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Kumluca güreşlerinde güreş ağalığını ise ihalede 110 bin lira veren iş adamı Metin Özkan kazandı. Kumluca güreşlerini, Kazakistan Çimkent Spor Bakanı Kataev Nurzhan Zholumbekovich, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun babası Osman Çavuşoğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, çevre ilçe belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ve yaklaşık 15 bin güreş sever izledi.

 

HABERLER GALERİLER VİDEOLAR
HÜSAMETTİN ÇETİNKAYA HÜSAMETTİN ÇETİNKAYA
© 2016 Kumluca Belediyesi. Her Hakkı Saklıdır. Web Tasarım - Nama CreaWeb Tasarım - Nama Crea